ЛЕТ
Choose profile:
Workshop
  • Distributor
  • Driver

Dvojitou spojkou

V současném motoristickém světě je jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr vozidla komfort a cena.

V současném motoristickém světě je jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr vozidla komfort a cena. Nejen z těchto důvodů se v dnešních převodovkách můžeme čím dál častěji setkat s dvojitou spojkou. Firma Valeo, jako jedna z vedoucích společností se zaměřením na inovaci v automobilovém průmyslu, se aktivně podílí na rozvoji technologie dvojitých spojek a její produkty, které jsou sériové montovány na montážních linkách takových výrobců jako je např: KIA nebo Hyundai, směřují přímo na trh s náhradními díly.

Převodovky s dvojitou spojkou na rozdíl od standardního řešeni v sobě spojují pohodlí automatického převodovky s vysokou efektivitou přenosu točivého momentu a sníženou spotřebou paliva. V závislosti na zvoleném modelu může být výsledek lepší až o 5 až 7%. Klíčovými prvky tohoto řešení, které společnost Valeo vytvořila je suchá dvojitá spojka společně se systémem elektronicky ovládaných servomotorů. Další důležitý prvek systému zajišťujícího pohodlí při snižování vibrací a hluku je dvouhmotový setrvačník, jehož konstrukce se mírně liší od klasických setrvačníků, které se používají v klasických pohonných jednotkách.

Suchá dvojitá spojka se skládá ze dvou spojkových lamel a přítlačných talířů, které jsou namontovány na dvou spojkových hřídelích, z nichž jedna je umístěna uvnitř té druhé. Řídící jednotka předpovídá chování řidiče pomalým zařazením nebo snížením rychlostního stupně pomocí jedné ze spojek. Díky tomu nemůže dojít k situaci, že by byl přerušen přenos točivého momentu, tak jako v případě tradičního řazení. To umožňuje řidiči zvýšit kontrolu nad vozidlem, ale zároveň poskytuje dynamičtější a plynulejší jízdu.

Použití elektronického systému ovládání spojky umožňuje další optimalizaci procesu řazení a nedochází tak k problémům spojeným s nesprávným řízením a řazením. Díky konstrukci dvojité spojky jsou sudé a liché stupně řazeny vždy pomocí příslušného servomotoru, který spolupracuje s jedním z párů přítlačných talířů/spojkových lamel.

Unikátní konstrukce dvojité spojky a ovládacího mechanismu, umožňuje přenášet vysoké hodnoty točivého momentu až do 340 Nm.

Díky nabídce společnosti Valeo je možné vyměnit spojku v převodovkách s dvojitou spojkou značky KIA a Hyundai také v servisech na nezávislém trhu s náhradními díly -> v nezávislých autoservisech. Kompletní nabídku Valeo tvoří kromě dvojitých spojek také dvouhmotové setrvačníky, elektricky ovládané servomotory a také nářadí potřebné pro profesionální výměnu jednotlivých dílů.

Není pochyb o tom, že budoucnost pohonných systémů patří vozidlům vybaveným převodovkou s dvojitou spojkou. Obzvlášť technologie suchých spojek má celou řadu výhod, které bylo obtížně propojit s jinými řešeními.

Společnost Valeo, která se aktivně podílí na vývoji technologie dvojitých spojek, se rozhodla jít o krok dále a umožnit opravu vozidel s dvojitou spojkou značky KIA a Hyundai také prostřednictvím nezávislých servisů, které od první montáže nabízejí své produkty společně s nářadím a hotovým postupem opravy.