Valeo added Twitter Facebook Youtube Dailymotion

Valeo kontynuuje walkę z podróbkami części zamiennych

Koncern Valeo zapowiedział podjęcie ostrzejszych kroków w walce z fałszerstwem przemysłowym. Przedstawiciele sieci serwisowej Valeo, odwiedzając w październiku frankfurckie targi IAA i francuskie targi Equip Auto w Villepinte, znaleźli na stoiskach wystawców znaczną ilość nieoryginalnych produktów. Kroki podjęte przez Valeo w trakcie tych imprez wymierzone były w importerów, jak i w producentów z różnych części świata.

Na targach IAA dwóch ekspertów Valeo znalazło znaczną ilość nieoryginalnych wycieraczek oraz podrabiane opakowania wycieraczek. Zakwestionowane wyroby zostały już zajęte przez niemieckie służby celne.

Na targach Equip Auto również doszukano się wielu przykładów fałszerstw, jak kopie produktów, kopie marki, modelu i wzorów patentowanych. Chodziło o wycieraczki oraz ich opakowania pochodzące z różnych rejonów geograficznych. W szczególności znaleziono kilka przypadków wycieraczek wzorowanych na standardzie Flat Blade. Ten wzór wycieraczek został wprowadzony przez Valeo jako nowość w 2003 roku i był nagradzany za projekt i innowacyjność. Efektem tych działań były zajęcia spornych towarów przez odpowiednie służby. W sądach francuskich toczą się sprawy przeciwko nieuczciwym firmom.

Valeo przypomina, że korzystanie z nieoryginalnych produktów może okazać się niebezpieczne dla zmotoryzowanych: na przykład nieoryginalna wycieraczka stwarza ryzyko niedostatecznej sprawności wycierania, przyspieszonej korozji lub awarii mocowania, co przekłada się na gorszą widoczność i obniżone bezpieczeństwo kierowcy.

Według aktualnych ocen od 5 do 10% części zamiennych przeciętnego pojazdu stanowią wyroby nieoryginalne, co w skali globu daje wartość szacowaną na 10 mld euro. Nieuczciwi producenci przywłaszczają sobie nie tylko markę i logo, lecz także wzory patentowe i technologie będące owocem poważnych inwestycji w badania i rozwój, które ponieśli wytwórcy oryginalnych części. Proceder ten jest brzemienny w skutkach: nie dość, że na rynek trafiają wyroby potencjalnie niebezpieczne, to cierpi na tym dobre imię uczciwych wytwórców i dystrybutorów.